Microchip Technology PIC16F505-I/SL
PIC16F505-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F505-I/SL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F505-I/SL.pdf
Availability of PIC16F505-I/SL
QUANTITY
PIC16F505-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F505-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F505-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F505-I/SL
Related LinksPIC16F5, PIC16F505-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F505-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F505-I/SL
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 320MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf