Microchip Technology PIC16F506T-I/MG
PIC16F506T-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F506T-I/MG
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F506T-I/MG.pdf
Availability of PIC16F506T-I/MG
QUANTITY
PIC16F506T-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F506T-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16F506T-I/MG
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F506T-I/MG
Related LinksPIC16F5, PIC16F506T-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F506T-I/MG Details Description
Related parts for PIC16F506T-I/MG
VARISTOR 22V 150A 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
IC 6CH GAMM CORRECT BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SNAP PLUG RECEPT. AVIKRIMP datasheet.pdf
CONN SMD HDR W/S PEG TIN 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf