Microchip Technology PIC16F527T-I/ML
PIC16F527T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F527T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F527T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F527T-I/ML
QUANTITY
PIC16F527T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F527T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F527T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F527 Datasheet Update 17/Dec/2013
PIC16F527, HA0140 Errata & Data Sheet Update 03/Sep/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 04/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F527T-I/ML
Related LinksPIC16F5, PIC16F527T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F527T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F527T-I/ML
CONN CHAMP RCPT 64POS .085 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 20 POS datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FUSE 50A LINKFEMALE TERMIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
Precision, 20 MHz, CMOS, Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf