Microchip Technology PIC16F54T-E/SO
PIC16F54T-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F54T-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F54T-E/SO.pdf
Availability of PIC16F54T-E/SO
QUANTITY
PIC16F54T-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F54T-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F54T-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F54T-E/SO
Related LinksPIC16F5, PIC16F54T-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F54T-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F54T-E/SO
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TOROID ISOLATION TRANS 1500VA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SL100 RA REC 160P 165 30PN T1 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS INLINE SKT datasheet.pdf