Microchip Technology PIC16F57-I/SO
PIC16F57-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F57-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F57-I/SO.pdf
Availability of PIC16F57-I/SO
QUANTITY
PIC16F57-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F57-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F57-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size3KB (2K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F57-I/SO
Related LinksPIC16F, PIC16F57-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F57-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F57-I/SO
ADC 10BIT 8CH 50-200KSPS datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL 22-18AWG#6 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
WIDE FAN TYPE IONIZER 600MM datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf