Microchip Technology PIC16F570-E/SO
PIC16F570-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F570-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F570-E/SO.pdf
Availability of PIC16F570-E/SO
QUANTITY
PIC16F570-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F570-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F570-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F570 Datasheet Update 28/Feb/2014
PIC16F570 Errata & Data Sheet Update 03/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 04/Mar/2015
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size3KB (2K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F570-E/SO
Related LinksPIC16F5, PIC16F570-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F570-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F570-E/SO
SWITCH MINI SPDT .5A 60GF 30V datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf