Microchip Technology PIC16F616-I/ML
PIC16F616-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F616-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F616-I/ML.pdf
Availability of PIC16F616-I/ML
QUANTITY
PIC16F616-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F616-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F616-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F616-I/ML
Related LinksPIC16F6, PIC16F616-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F616-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F616-I/ML
RES ARRAY 2 RES 120K OHM 0404 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X2 Y/G BK datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
31 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf