Microchip Technology PIC16F627-20/P
PIC16F627-20/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F627-20/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16F627-20/P.pdf
Availability of PIC16F627-20/P
QUANTITY
PIC16F627-20/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F627-20/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F627-20/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F627-20/P
Related LinksPIC16F6, PIC16F627-20/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F627-20/P Details Description
Related parts for PIC16F627-20/P
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
RES 240 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf