Microchip Technology PIC16F627A-E/ML
PIC16F627A-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F627A-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F627A-E/ML.pdf
Availability of PIC16F627A-E/ML
QUANTITY
PIC16F627A-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F627A-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F627A-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F627A-E/ML
Related LinksPIC16F6, PIC16F627A-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F627A-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F627A-E/ML
CONN HEADER ZH SIDE 10POS 1.5MM datasheet.pdf
BATTERY PK 4.8V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
SCR-400 V 35 AMP TO-218X PKG datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOD/DEMOD BAL 2MHZ 20-CDIP datasheet.pdf
PANEL SIDE DRESS FOR 4U RACK datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 20V/50V MINI6 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIM KIT 42" X 12" UMMAT AL datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf