Microchip Technology PIC16F628-04/P
PIC16F628-04/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F628-04/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16F628-04/P.pdf
Availability of PIC16F628-04/P
QUANTITY
PIC16F628-04/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F628-04/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F628-04/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F628-04/P
Related LinksPIC16F6, PIC16F628-04/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F628-04/P Details Description
Related parts for PIC16F628-04/P
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 4W 8035 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.1A 35 MOHM SMD datasheet.pdf