Microchip Technology PIC16F630-I/ML
PIC16F630-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F630-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F630-I/ML.pdf
Availability of PIC16F630-I/ML
QUANTITY
PIC16F630-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F630-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F630-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F630-I/ML
Related LinksPIC16F6, PIC16F630-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F630-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F630-I/ML
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
27 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
PAC-S300-HE10-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf