Microchip Technology PIC16F631-I/SS
PIC16F631-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F631-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F631-I/SS.pdf
Availability of PIC16F631-I/SS
QUANTITY
PIC16F631-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F631-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F631-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F631-I/SS
Related LinksPIC16F6, PIC16F631-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F631-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F631-I/SS
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROCOAXIAL PREP PRETINNED 1.13 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W SMBG datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf