Microchip Technology PIC16F684T-E/ST
PIC16F684T-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F684T-E/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F684T-E/ST.pdf
Availability of PIC16F684T-E/ST
QUANTITY
PIC16F684T-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F684T-E/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F684T-E/ST
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F684T-E/ST
Related LinksPIC16F6, PIC16F684T-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F684T-E/ST Details Description
Related parts for PIC16F684T-E/ST
Crystal 30.7200kHz 20ppm 12.5pF 55 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 1.79mm pitch datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 6A datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.41KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 52MM datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT ADH HS datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CABLE CQM INTERFACE datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 27V DIMMABLE datasheet.pdf