Microchip Technology PIC16F685-E/P
PIC16F685-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F685-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16F685-E/P.pdf
Availability of PIC16F685-E/P
QUANTITY
PIC16F685-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F685-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F685-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F685-E/P
Related LinksPIC16F, PIC16F685-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F685-E/P Details Description
Related parts for PIC16F685-E/P
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf