Microchip Technology PIC16F687T-E/SS
PIC16F687T-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F687T-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F687T-E/SS.pdf
Availability of PIC16F687T-E/SS
QUANTITY
PIC16F687T-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F687T-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F687T-E/SS
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F687T-E/SS
Related LinksPIC16F6, PIC16F687T-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F687T-E/SS Details Description
Related parts for PIC16F687T-E/SS
BATTRAX SLIC DUAL NEG 50A MS013 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 2.05UH N87 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 48POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HDR PLUG datasheet.pdf
SOR OC IDC TERMINATION TOOL datasheet.pdf
IC SOC NETWORK CTLR 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf