Microchip Technology PIC16F688-I/ST
PIC16F688-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F688-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F688-I/ST.pdf
Availability of PIC16F688-I/ST
QUANTITY
PIC16F688-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F688-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F688-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F688-I/ST
Related LinksPIC16F6, PIC16F688-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F688-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F688-I/ST
IC OPAMP JFET 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 350VAC 2AG datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf