Microchip Technology PIC16F720T-I/ML
PIC16F720T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F720T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F720T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F720T-I/ML
QUANTITY
PIC16F720T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F720T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F720T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F720/1 Datasheet Update 19/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PIC16(L)F720/721 Datasheet Rev 2/Dec/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F720T-I/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F720T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F720T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F720T-I/ML
CAP CER 0.12UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SDE SAHT 20-26 EI datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 210MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf