Microchip Technology PIC16F721T-I/ML
PIC16F721T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F721T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F721T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F721T-I/ML
QUANTITY
PIC16F721T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F721T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F721T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F720/1 Datasheet Update 19/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PIC16(L)F720/721 Datasheet Rev 2/Dec/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F721T-I/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F721T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F721T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F721T-I/ML
IC OPAMP GP 52KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CHAN SRL 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SSR GNR 22.5MM 480VAC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf