Microchip Technology PIC16F722-E/ML
PIC16F722-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F722-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F722-E/ML.pdf
Availability of PIC16F722-E/ML
QUANTITY
PIC16F722-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F722-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F722-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F722-E/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F722-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F722-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F722-E/ML
CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.9KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 30A T-MAX datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 7DB datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 91MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL SOT23-5 datasheet.pdf
HAN TC650 MALE CONTACT 120MM datasheet.pdf