Microchip Technology PIC16F722-I/SP
PIC16F722-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F722-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F722-I/SP.pdf
Availability of PIC16F722-I/SP
QUANTITY
PIC16F722-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F722-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F722-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F722-I/SP
Related LinksPIC16F7, PIC16F722-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F722-I/SP Details Description
Related parts for PIC16F722-I/SP
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 100.0UH PARALL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN ECONOSEAL PLUG 2POS NATURAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf