Microchip Technology PIC16F722AT-I/SS
PIC16F722AT-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F722AT-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F722AT-I/SS.pdf
Availability of PIC16F722AT-I/SS
QUANTITY
PIC16F722AT-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F722AT-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F722AT-I/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F722AT-I/SS
Related LinksPIC16F72, PIC16F722AT-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F722AT-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F722AT-I/SS
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TPUTTY 502,FG2,040 9X9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 0.047UF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS datasheet.pdf