Microchip Technology PIC16F723-E/SP
PIC16F723-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F723-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F723-E/SP.pdf
Availability of PIC16F723-E/SP
QUANTITY
PIC16F723-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F723-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F723-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F723-E/SP
Related LinksPIC16F7, PIC16F723-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F723-E/SP Details Description
Related parts for PIC16F723-E/SP
RES 2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 17.5NH 3A SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RF FET N CH 1000V 13A TO264 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES 10 OHM 2/3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 440V 400A DO214AA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf