Microchip Technology PIC16F723AT-I/SO
PIC16F723AT-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F723AT-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F723AT-I/SO.pdf
Availability of PIC16F723AT-I/SO
QUANTITY
PIC16F723AT-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F723AT-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F723AT-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F723AT-I/SO
Related LinksPIC16F72, PIC16F723AT-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F723AT-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F723AT-I/SO
IC AMP AUDIO PWR 2.8W MONO 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 4MH 100MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 900MA 230 MOHM datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf