Microchip Technology PIC16F726T-I/SS
PIC16F726T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F726T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F726T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F726T-I/SS
QUANTITY
PIC16F726T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F726T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F726T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F726T-I/SS
Related LinksPIC16F7, PIC16F726T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F726T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F726T-I/SS
HEAT SHRINK PVC 3/8" X 100' datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf