Microchip Technology PIC16F727-I/PT
PIC16F727-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F727-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F727-I/PT.pdf
Availability of PIC16F727-I/PT
QUANTITY
PIC16F727-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F727-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F727-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Video FileWorld's Lowest Power in Sleep MCU: nanoWatt XLP
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F72X Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
Bond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F727-I/PT
Related LinksPIC16F7, PIC16F727-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F727-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F727-I/PT
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPADE UNINS 10-12AWG #8 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 39MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf