Microchip Technology PIC16F74-E/ML
PIC16F74-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F74-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16F74-E/ML.pdf
Availability of PIC16F74-E/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F74-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F74-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F74-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F74-E/ML
Related LinksPIC16F, PIC16F74-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F74-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F74-E/ML
IC REG LDO 1.6V 5MA 5DSBGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.92V SSOP datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 115VAC/28VDC datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf