Microchip Technology PIC16F753-E/ML
PIC16F753-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F753-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F753-E/ML.pdf
Availability of PIC16F753-E/ML
QUANTITY
PIC16F753-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F753-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F753-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F753/HV753 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC16F753,HV753 Datasheet Revision 20/Nov/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 12/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F753-E/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F753-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F753-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F753-E/ML
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 24C7 MIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
RES 680 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RIB/FIBRLOK SPLICE INSERT W/ADH datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf