Microchip Technology PIC16F77-I/L
PIC16F77-I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F77-I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16F77-I/L.pdf
Availability of PIC16F77-I/L
QUANTITY
PIC16F77-I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F77-I/L
Internal Part NumberEIS-PIC16F77-I/L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F77-I/L
Related LinksPIC16F, PIC16F77-I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F77-I/L Details Description
Related parts for PIC16F77-I/L
RES 536K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 50-200KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf