Microchip Technology PIC16F77T-E/ML
PIC16F77T-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F77T-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16F77T-E/ML.pdf
Availability of PIC16F77T-E/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F77T-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F77T-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F77T-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F77T-E/ML
Related LinksPIC16F7, PIC16F77T-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F77T-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F77T-E/ML
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 3A 140 MOHM TH datasheet.pdf
COVER SCREW STR 2.5X2.5X36" datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOOD COVER TRANSPARENT 1M datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1.5X2 datasheet.pdf
DIODE SW 1A 100V 150NS DO-204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf