Microchip Technology PIC16F77T-I/PTG
PIC16F77T-I/PTG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F77T-I/PTG
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F77T-I/PTG.pdf
Availability of PIC16F77T-I/PTG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F77T-I/PTG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F77T-I/PTG
Internal Part NumberEIS-PIC16F77T-I/PTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F77T-I/PTG
Related LinksPIC16F7, PIC16F77T-I/PTG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F77T-I/PTG Details Description
Related parts for PIC16F77T-I/PTG
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC FST 4A SOLAR datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 4SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
M801 2C 2#16 PIN PLUG THRD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf