Microchip Technology PIC16F818-E/SO
PIC16F818-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F818-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F818-E/SO.pdf
Availability of PIC16F818-E/SO
QUANTITY
PIC16F818-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F818-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F818-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F818-E/SO
Related LinksPIC16F8, PIC16F818-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F818-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F818-E/SO
JUMPER-H1501TR/A3048V/H1501TR 2" datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER HI TEMP 10POS STR datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
21P SL156 HSG W/LCK RAMP NATL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 364BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf