Microchip Technology PIC16F818-I/ML
PIC16F818-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F818-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F818-I/ML.pdf
Availability of PIC16F818-I/ML
QUANTITY
PIC16F818-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F818-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F818-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F818-I/ML
Related LinksPIC16F8, PIC16F818-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F818-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F818-I/ML
DIODE GEN PURP 800V 70A DO203AB datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 WHT BLU datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE P 315NH N48 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 2200PF 0402 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf