Microchip Technology PIC16F818T-I/MLTSL
PIC16F818T-I/MLTSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F818T-I/MLTSL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F818T-I/MLTSL.pdf
Availability of PIC16F818T-I/MLTSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F818T-I/MLTSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F818T-I/MLTSL
Internal Part NumberEIS-PIC16F818T-I/MLTSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F818T-I/MLTSL
Related LinksPIC16F818, PIC16F818T-I/MLTSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F818T-I/MLTSL Details Description
Related parts for PIC16F818T-I/MLTSL
IC CONV R/D VAR RES OSC 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7666 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 227MA 1.36 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.675" 3MM 2LD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 1% 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf