Microchip Technology PIC16F83-10/P
PIC16F83-10/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F83-10/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16F83-10/P.pdf
Availability of PIC16F83-10/P
QUANTITY
PIC16F83-10/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F83-10/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F83-10/P
PCN Design/SpecificationPdCu Bond Wire Update 21/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size36 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F83-10/P
Related LinksPIC16F, PIC16F83-10/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F83-10/P Details Description
Related parts for PIC16F83-10/P
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
16MM RECTANGULAR SCREEN WHITE datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
AXIAL OVAL MNT datasheet.pdf
PCB PLUG 180 5.08MM 4 POLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf