Microchip Technology PIC16F84A-20/SS
PIC16F84A-20/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F84A-20/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F84A-20/SS.pdf
Availability of PIC16F84A-20/SS
QUANTITY
PIC16F84A-20/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F84A-20/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F84A-20/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F84A-20/SS
Related LinksPIC16F8, PIC16F84A-20/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F84A-20/SS Details Description
Related parts for PIC16F84A-20/SS
RES SMD 536K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC OUTLET datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf