Microchip Technology PIC16F87-E/SO
PIC16F87-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F87-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F87-E/SO.pdf
Availability of PIC16F87-E/SO
QUANTITY
PIC16F87-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F87-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F87-E/SO
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F87-E/SO
Related LinksPIC16F, PIC16F87-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F87-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F87-E/SO
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
26500 2#12 55#20 P TH RECP LC datasheet.pdf
10UF 100V 6,5X18MM 85C 3000H datasheet.pdf