Microchip Technology PIC16F872-I/SS
PIC16F872-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F872-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F872-I/SS.pdf
Availability of PIC16F872-I/SS
QUANTITY
PIC16F872-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F872-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F872-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F872-I/SS
Related LinksPIC16F8, PIC16F872-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F872-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F872-I/SS
RES 120 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 100VC SMB datasheet.pdf
PTC RESET 0.50A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC MOSFET GATE DVR TINY 7A 6LLP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A TP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN GREEN PVC FREE datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF4-AH56 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf