Microchip Technology PIC16F872T-I/SS
PIC16F872T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F872T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F872T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F872T-I/SS
QUANTITY
PIC16F872T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F872T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F872T-I/SS
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F872T-I/SS
Related LinksPIC16F8, PIC16F872T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F872T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F872T-I/SS
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GRAPH DISP 240X64 TRICLR LW VLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
ANT OMNI FG 380-400MHZ 150W datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf