Microchip Technology PIC16F873A-I/ML
PIC16F873A-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F873A-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F873A-I/ML.pdf
Availability of PIC16F873A-I/ML
QUANTITY
PIC16F873A-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F873A-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F873A-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F873A-I/ML
Related LinksPIC16F8, PIC16F873A-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F873A-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F873A-I/ML
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MOSFET SS N-CHAN VHF 30V SOT23 datasheet.pdf
TOOL CUT/STRIPPER UTP/STP CABLE datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL - SOLDER TAIL 2.54 MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf