Microchip Technology PIC16F873A-I/SP
PIC16F873A-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F873A-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F873A-I/SP.pdf
Availability of PIC16F873A-I/SP
QUANTITY
PIC16F873A-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F873A-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F873A-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F873A-I/SP
Related LinksPIC16F8, PIC16F873A-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F873A-I/SP Details Description
Related parts for PIC16F873A-I/SP
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
BLZF 5.08/08/180LH SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
SWITCH, PUSHBUTTON, SEALED SUB-M datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf