Microchip Technology PIC16F873T-04I/SO
PIC16F873T-04I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F873T-04I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F873T-04I/SO.pdf
Availability of PIC16F873T-04I/SO
QUANTITY
PIC16F873T-04I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F873T-04I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F873T-04I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F873T-04I/SO
Related LinksPIC16F87, PIC16F873T-04I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F873T-04I/SO Details Description
Related parts for PIC16F873T-04I/SO
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
EVAL BRD FOR EBL111GR datasheet.pdf
CABLE 3POS 7/8" PLUG-WIRE 4M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP -ROUTE 4X8 GL EN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf