Microchip Technology PIC16F874-04/L
PIC16F874-04/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F874-04/L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16F874-04/L.pdf
Availability of PIC16F874-04/L
QUANTITY
PIC16F874-04/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F874-04/L
Internal Part NumberEIS-PIC16F874-04/L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F874-04/L
Related LinksPIC16F8, PIC16F874-04/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F874-04/L Details Description
Related parts for PIC16F874-04/L
CONV DC/DC SNGL 12V OUT 3W FILTR datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRDG 100V/2A 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 130MA SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 12POS datasheet.pdf
F TERM LOW INSERTION 24-28AWG datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 datasheet.pdf