Microchip Technology PIC16F874T-10E/PQ
PIC16F874T-10E/PQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F874T-10E/PQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP
Datasheet Download
PIC16F874T-10E/PQ.pdf
Availability of PIC16F874T-10E/PQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F874T-10E/PQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F874T-10E/PQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F874T-10E/PQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package900
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-MQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F874T-10E/PQ
Related LinksPIC16F87, PIC16F874T-10E/PQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F874T-10E/PQ Details Description
Related parts for PIC16F874T-10E/PQ
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC 2420 datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL 14-TSSOP datasheet.pdf
PROGRAMMER FLASH FPGA datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 M25 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
LGH 1 POS STOP J1-21 CRT LEAD datasheet.pdf