Microchip Technology PIC16F876-04E/SO
PIC16F876-04E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F876-04E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F876-04E/SO.pdf
Availability of PIC16F876-04E/SO
QUANTITY
PIC16F876-04E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F876-04E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F876-04E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F876-04E/SO
Related LinksPIC16F87, PIC16F876-04E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F876-04E/SO Details Description
Related parts for PIC16F876-04E/SO
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RETIMING TQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf