Microchip Technology PIC16F876-04E/SO
PIC16F876-04E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F876-04E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F876-04E/SO.pdf
Availability of PIC16F876-04E/SO
QUANTITY
PIC16F876-04E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F876-04E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F876-04E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F876-04E/SO
Related LinksPIC16F87, PIC16F876-04E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F876-04E/SO Details Description
Related parts for PIC16F876-04E/SO
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
MICRO 21C P 10" WHT NI datasheet.pdf