Microchip Technology PIC16F877T-04/PT
PIC16F877T-04/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F877T-04/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F877T-04/PT.pdf
Availability of PIC16F877T-04/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F877T-04/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F877T-04/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F877T-04/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F877T-04/PT
Related LinksPIC16F87, PIC16F877T-04/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F877T-04/PT Details Description
Related parts for PIC16F877T-04/PT
TERM BLOCK PCB 5.08MM 16POS OR datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC50H/AE50M/HPL50H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PC TERMINAL BLOCK 4POS datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 100POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG SLATE 100' datasheet.pdf