Microchip Technology PIC16F88-I/ML
PIC16F88-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F88-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F88-I/ML.pdf
Availability of PIC16F88-I/ML
QUANTITY
PIC16F88-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F88-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F88-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F88-I/ML
Related LinksPIC16F, PIC16F88-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F88-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F88-I/ML
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
IC VREF GEN 18CH TFTLCD 38HTSSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.05"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf