Microchip Technology PIC16F884T-I/PT
PIC16F884T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F884T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F884T-I/PT.pdf
Availability of PIC16F884T-I/PT
QUANTITY
PIC16F884T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F884T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F884T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F882,3,4,6,7 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
TQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PIC16F88Y, HAY Errata Data Sheet Update 03/Sep/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F884T-I/PT
Related LinksPIC16F8, PIC16F884T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F884T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F884T-I/PT
IC TXRX INTERFACE RS485 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SMD R/A TIN NAT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .1W 15MM datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON NATURAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 11 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf