Microchip Technology PIC16HV540-04/SS
PIC16HV540-04/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16HV540-04/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16HV540-04/SS.pdf
Availability of PIC16HV540-04/SS
QUANTITY
PIC16HV540-04/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16HV540-04/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16HV540-04/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.5 V ~ 15 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16HV540-04/SS
Related LinksPIC16HV5, PIC16HV540-04/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16HV540-04/SS Details Description
Related parts for PIC16HV540-04/SS
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MICRO 51C S 72" WHT NI datasheet.pdf