Microchip Technology PIC16LC554-04/P
PIC16LC554-04/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC554-04/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Datasheet Download
PIC16LC554-04/P.pdf
Availability of PIC16LC554-04/P
QUANTITY
PIC16LC554-04/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC554-04/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LC554-04/P
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size80 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC554-04/P
Related LinksPIC16LC, PIC16LC554-04/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC554-04/P Details Description
Related parts for PIC16LC554-04/P
SCREWDRIVER HEX 10MM 12.56" datasheet.pdf
LED 3MM WHITE CLR PANEL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 179 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 4MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf